wtorek, 3 czerwca 2014

Krótki poradnik gry w golfa

Źródło zdjęcia: http://www.sheknows.com
Dziś postanowiłam napisać o golfie, który nie jest chyba zbyt popularny w Polsce. Z tego co się orientuję, pól golfowych nie jest u nas za wiele. Osobiście miałam przyjemność uczestniczyć w tej grze i muszę przyznać, że było to ciekawe doświadczenie. :) Wpis rozpocznę zatem od samego opisu tejże dyscypliny. Otóż gra w golfa odbywa się na terenach trawiastych (ew. z drzewami) o wielkości od kilku do kilkudziesięciu hektarów, którym mogą towarzyszyć przeszkody takie jak woda (water hazards) i piasek (sand bunkers), itp. Same zasady są stosunkowo proste: wrzucić piłeczkę za pomocą kija wykonując jak najmniejszą liczbę uderzeń. 

Co się tyczy techniki gry, to najważniejszym jej aspektem jest odpowiednie uderzenie kijem piłeczki. Zawodnik powinien stać w lekkim rozkroku, bokiem do kierunku uderzenia, a kij trzymać oburącz. Bierze on następnie zamach kijem zza głowy, robi ćwierćobrót w pasie przekręcając się w momencie uderzenia. Powinno być ono energiczne i wykonane technicznie dobrze. Nie chodzi bowiem o to, bu uderzyć kijem jak najmocniej, lecz skierować go w odpowiednim kierunku. Poprawnie uderzona piłka przelatuje od kilku do kilkuset metrów i ląduje od razu w dołku lub na trawie skoszonej, co daje możliwość dalszego uderzenia. 

Grając w golfa możemy mieć do czynienia z 4 typami kija. Różnią się one materiałem i parametrami. I tak wyróżniamy: drewniane, żelazne, kliny i popychacze. Te pierwsze są najlżejsze i pozwalają na oddanie długich lotów piłeczki. Żelazne sprawdzą się świetnie, jeśli chcemy wykonać bardzo precyzyjne, delikatne uderzenie. Klinem możemy uderzyć piłeczkę w trudnych warunkach, natomiast popychaczem oddamy precyzyjne uderzenie wprost do dołka. Jak widać, wynik gry w dużej mierze zależy nie tylko od umiejętności i techniki, lecz także od rodzaju kija, który należy dostosować do panujących warunków. 

Dla zainteresowanych zebrałam kilka pojęć związanych z grą w golfa:
- tee - miejsce startu;
- dołek - obszar między startem a stricte dołkiem;
- green - obszar nisko ściętej trawy;
- par - norma każdego dołka, czyli ilość uderzeń jaką można go pokonać;
- birdie - jeśli zawodnik pokona dołek mniejszą liczbą uderzeń, niż ustalona norma;
- stroke play - zwycięski zawodnik, który pokonał pole najmniejszą ilością uderzeń;
- match play - zawodnicy grają na liczbę wygranych dołków. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz